Samovýroba je spôsobom predaja, ktorým lesná správa, alebo urbárske spoločenstvo umožňuje záujemcom si vlastnými silami a na vlastné nebezpečenstvo vyrobiť a zakúpiť palivové drevo, teda spravidla drevo z mladých lesných porastov, drevo napadnuté lykožrútom a podobne. Prípadný záujemca by mal v prvej fáze kontaktovať pracovníkov lesnej správy, najlepšie miestne príslušného lesníka, ktorý má prehľad o aktuálnych ťažobných možnostiach a cenníka vlastnú výrobu. V prípade dohody je vyhotovená písomná zmluva, na základe ktorej záujemca vyťaží vo vymedzenej časti lesa stromy k ťažbe určené. Odvoz dreva z lesa je možný vždy až po zaplatení kúpnej ceny.
Kupujeme motorovú pílu.
Motorové píly vyzerajú na prvý pohľad všetky takmer rovnako, nie nadarmo sa ale podstatne líšia cenou. Ide nielen o silu a objem motora, ale aj o kvalitu valcov či robustnosť prevedenia.
Píly sa pre zjednodušenie delí na hobby, farmárske a profesionálne. Kým lacná hobby píla je určená pre porezania niekoľkých kubíkov dreva ročne, s farmárskou sa už môžete pustiť aj do výrub. U profitřídy sa počíta s dennou prácou v lese.
Motorové a elektrické reťazové píly predstavujú výborných pomocníkov pre výrub a presvetľovanie stromov na záhrade aj na prípravu palivového dreva. Vyžadujú však správne zaobchádzanie a údržbu.
Základom každej reťazovej píly je rezací reťaz, bežiaci po lište veľmi vysokou rýchlosťou. Aby bol rez jednoduchý, musia byť zuby ostré. Tupý reťaz kladie motora veľmi výrazný odpor, prispieva k vysokej spotrebe pohonných hmôt a rýchlejšiemu opotrebeniu pohonnej jednotky.
Tekuté prírodné ovocné extrakty sú dnes pre svoju dietetickú hodnotu veľmi cenené, a preto tiež veľmi drahé. Prečo teda nevyužiť domáce úrodu jabĺk a nevyrobiť si vlastný vynikajúci mok? Nesterilizovaný mušt obsahuje všetko cenné z jabĺk - rad vitamínov, predovšetkým C, A, životodarnej enzýmy a pre zdravie nevyhnutný pektín.
Príprava ovocného kvasu pre destiláciu.
Na založenie kvasu si pripravíme plastové alebo drevené uzatvárateľnej nádoby, ktoré vypláchneme horúcou vodou. Nikdy nesmie byť použité kovové sudy! Dôležité je taktiež umiestnenie nádob s kvasom. Zásadne je nevystavujeme priamemu slnku, rovnako je neumiestňujeme do ohrád, stajní, garáží a pod., Kde môžu nasať výpary, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu kvasu. Teplota prostredia, do ktorého postavíme kvasnej nádoby, musí byť stála a pohybovať sa okolo 15-20 ° C. Ak klesne teplota pod 10 ° C kvasenia sa zastavuje. Základným predpokladom vysokej výťažnosti a kvality kvasu je dozreté ovocie použité na kvas. Dobre vyzreté ovocie má vysoký obsah skvasiteľných cukrov, ľahko sa rozpadá a dobre kvasí. Ovocie nezrelé do kvasných nádob zásadne nedávame, obsahuje málo cukru, zvyšuje obsah kyselín a zle kvasí. Rovnako tak ovocie nahnité a plesnivé do kvasných nádob nepatria.