Tekuté prírodné ovocné extrakty sú dnes pre svoju dietetickú hodnotu veľmi cenené, a preto tiež veľmi drahé. Prečo teda nevyužiť domáce úrodu jabĺk a nevyrobiť si vlastný vynikajúci mok? Nesterilizovaný mušt obsahuje všetko cenné z jabĺk - rad vitamínov, predovšetkým C, A, životodarnej enzýmy a pre zdravie nevyhnutný pektín.
Prečo doma
Môžete si jablká nechať spracovať vo veľkej muštárne, kde sa ceny za liter pohybujú od dvoch do piatich korún, musíte však počítať s tým, že väčšinou nedostanete šťavu zo svojich jabĺk, ale len mušt zodpovedajúce ich váhe. Výnimkou sú malé muštárne, kde si zákazníci môžu muštové svoje jablká sami, tých je však zatiaľ len niekoľko. Domácim moštováním rozhodne odpadnú náklady za dopravu. Jednorazová investícia do nevyhnutných prístrojov síce niečo stojí, ale ak budete Mostov každý rok, za niekoľko rokov sa vrátia.
Ako na to
Základom domáce práce je klasický lis v tvare súdka. Jablká je pred lisovaním nutné rozdrviť. Do lisu sa zmestí desať alebo dvadsať litrov drviny. Ručné drvič možno, práve tak ako lis, kúpiť v záhradkárskych či domácich potrebách. Jablká možno tiež rozomlieť v kovovom mlynčeku na ovocie, ktorý funguje podobne ako mlynček na mäso. Jablká nesmú byť plesnivá alebo nahnité a nemala by byť príliš kyslá. Z nezrelých je mušt trpký - ak ešte môžu na debničkách dozrieť, bude výsledok lepší. Z prezretých moučnatých jabĺk vznikne mušt mdlý. Dobrá chuť môže vzniknúť tiež kombináciou dobre vyzretých jabĺk s menej zrelými, ktorá sa tak dobre využijú. Ak chcete, aby mal mušt svetlú jablčnú farbu, musíte jablká lisovať ihneď po rozdrvení. Kto rád mušt číry, nechá ho vo veľkých pohároch jeden deň v chlade usadiť, a až potom ho stočí do fliaš. Tie sa potom uzavrú korkovou zátkou. Ak bude potrebné mušt sterilizovať, stačí desať minút v osemdesiat stupňov horúcej vode. Pri sterilizácii je vhodné umiestniť medzi zátku a hrdlo drôtik, aby mal kadiaľ unikať vzduch. Po vychladnutí sa hrdla sa zrezanými zátkami namočí do horúceho parafínu. Ak nechcete lisovať a postačí vám jablková šťava, ďalšou možnosťou je sparovacích hrniec, v ktorom je sito pre rozdrvené ovocie. Pod ne sa naleje voda a privedie do varu. Z propařovaných jabĺk vyteká šťava a je odvádzaná postranné hadičkou. Tento spôsob je lacnejší, ale vzniká šťava, hoci dobrej chuti, nie je pravým muštom. Nevýhodou je teplota varu, ktorá zničí mnoho cenných látok.
Nesterilizovaný mušt podlieha rýchlo skaze. Uložte ho do mrazničky, ktorý má teplotu minimálne osemnásť stupňov pod nulou, môžete tak mať napríklad na Štedrý deň čerstvú, chutnú a sterilizáciou neznehodnotenú vitamínovú bombu na stole. Vzhľadom k svojej vysokej hustote mušt nezmrzne. Pre tento spôsob uskladnenia sú najvhodnejšie PET fľaše, ktoré nepraskanou a zaberajú menej priestoru. Pokiaľ nemáte dostatočne veľký mráz, nezostáva než mušt sterilizovať a uložiť na chladnom mieste, najlepšie v pivnici.