Kupujeme motorovú pílu.
Motorové píly vyzerajú na prvý pohľad všetky takmer rovnako, nie nadarmo sa ale podstatne líšia cenou. Ide nielen o silu a objem motora, ale aj o kvalitu valcov či robustnosť prevedenia.
Píly sa pre zjednodušenie delí na hobby, farmárske a profesionálne. Kým lacná hobby píla je určená pre porezania niekoľkých kubíkov dreva ročne, s farmárskou sa už môžete pustiť aj do výrub. U profitřídy sa počíta s dennou prácou v lese.
Výkon motora sa dá odhadnúť podľa objemu valca. Hobby píly mávajú obsah do 40 cm³, farmárske do 60 cm³, u profipily nájdete v špecifikácii aj obsah okolo 80 cm³. Medzi týmito hodnotami existuje mnoho medzistupňov, ako sa píly blíži tej alebo onej kategórii. Trik, ako rozoznať hobby pílu od farmárske, je obyčajné poklepanie na kryt reťazového kolesa. Keď je plastový, určite patrí ho hobby kategórie. Farmárske píly už sú robustnejšie a mávajú ho kovový.
A potom existujú napríklad aj profesionálne píly s objemom napríklad 30 cm³, ale s krátkou lištou (napríklad na prierez stromov alebo odvetvovanie). Vďaka malému motoru sú ľahké, ale napriek tomu veľmi robustné a vydrží každodennú prevádzku. U profesionálov je to ostatne všeobecný trend. Potrebujú obratnou pílku a tam, kde by si náhodou nevystačili s dĺžkou lišty, vezmú to z druhej strany.
Dlhá lišta uberá výkonu
Niektorí výrobcovia sa snažia ohromiť tým, že na pílu so slabším motorom nasadí neúmerne dlhú lištu. "To je nesprávne, trenie medzi lištou a reťazou potom uberá z výkonu motora. O to menej výkonu potom zostáva pre rezanie samotnej. Motor sa potom rýchlo dusí a rýchlejšie opotrebováva, znižuje sa jeho životnosť," vysvetľuje Filip Werner zo spoločnosti Mountfield.
Zvlášť pre menej skúseného užívateľa je práca s dlhou lištou ťažšie, zvyšuje sa tak aj riziko úrazu. Pre bežné rezanie pri spracovávaní dreva úplne stačí štyridsiatimi alebo maximálne pětačtyřiceticentimetrová lišta. Tá by už ale mala byť na stroji aspoň farmárske kategórie.
Užitočné vychytávky
1. Pýtajte sa na vykonanie valca a piestu. Valce sa vyrábajú tlakovým liatím zo zliatiny hliníka. Aby mal motor dlhú životnosť, býva vnútro potiahnutý vrstvou tvrdokovu, väčšinou Nikasilom. Problém je v tom, že u veľmi lacných píl táto vrstva chýba. "Kým kvalitný motor má životnosť napríklad tisíc motohodín, bez tejto vrsty to môže byť aj desaťkrát menej," tvrdí Werner. Údaj o spracovaní vojne by mal solídny výrobca poskytnú.
2. Počet piestnych krúžkov: tu sa výrobcovia motorov líšia, niektorí majú aj na profesionálnych strojoch jeden, u pokročilejších motorov ale nájdete dva. Prvý z nich má hlavne tesniacu funkciu, druhý stieracie. Obaja dohromady ale zabezpečujú zníženie prieniku maziva do spaľovacieho priestoru.
3. Ku dlhej životnosti motora prispieva aj kovaná kľučka. Je ďaleko robustnejší než plechový výlisok u lacných pílok. Píla, ktorá sa jej pochváli, sa snaží zaradiť do kategórie solídnych strojov.
4. Počet segmentov v spojke ovplyvňuje rýchlosť reakcie na pridanie plynu. Jednotlivé segmenty majú menšiu hmotnosť a môžu tak rýchlejšie reagovať na zmenu otáčok pri práci s pílou.
5. Reťaz poháňa takzvaná Ozubenie. Je to ozubené koleso napojené na motor. Jednoduchšie stroje mávajú hviezdicovité, u vyšších farmárskych a profi tried ale nájdete miesto zubov krúžok, do ktorého zapadá spodná časť reťaze. Má to výhodu pri výmene reťazového kolesa, čo sa robí zhruba po troch až štyroch reťaziach. U hviezdicovité sa musí vymeniť celý pohonný mechanizmus napojený na motor, u drahších strojov sa vymení len krúžok, čo je ďaleko lacnejšie. V dlhodobom horizonte sa tak servisom môžu vyrovnať rozdielne náklady na kúpu stroja.
6. Dekompresný ventil by dnes už mal byť samozrejmosťou, veľmi uľahčuje štartovanie. Nemávajú ho ale profesionálne stroje, kde sa počíta s tým, že s nimi nebudú zápasiť víkendové kancelárske krysy. To isté sa týka pumpičky (primeru), ktorá po dlhom státí natlačia benzín až do valca - u profesionálov sa nepredpokladá, že by pílu nechali mesiac odpočívať.
7. Polplyn je komfortný vychytávka, ktorá uľahčuje chod za studena. Pred štartom prepnete páčku, naštartujete. Chvíľku necháte bežať naprázdno, aby sa motor zohrial. V okamihu, keď siahnete na páčku plynu, půlplyn sa vypne.
8. Odpruženie rukoväte býva dvojaký. Hobby a farmárske píly býva na pružinách, čo zaisťuje odstránenie vibrácií od motora, píla ale pri reze tak trochu "pláva". Výkonné farmárske a profipily bývajú usadené na silentblokoch. Výhodou je istejšie vedenie rezu.
9. Až budete vyberať pílu, pozrite sa po modeloch, ktoré majú napínanie reťaze z boku. Je to ideálne pre ľudí, ktorí Reza častejšie a viac, je rýchlejší a ľahší.
10. Vzduchový filter patrí medzi opomínané časti motora. Je ideálne, ak sa k nemu môžete dostať bez náradia a ak ho možno jednoducho vyčistiť opláchnutím. Molitanové filtre prepúšťajú pomerne veľké nečistoty, lepšie sú nylonové filtre, ktoré prepustia nečistoty veľké len v poriadku mikrónov. Pokročilejšie stroje mávajú aj systém odstredivého predčistenia vzduchu.