Ako pracovať s motorovou pílou a údržba motorovej píly.
Zaobstarali ste si motorovú reťazovú pílu, zložili ju a plný nadšenia, teraz chcete prejsť k prvému štartovania? Omyl! Ešte zadržte, dáme vám pár tipov z praxe, vďaka ktorým predídete nebezpečným zraneniam aj poškodenie stroja.
Ešte než motorovú pílu prvýkrát naštartujete, pozrite sa, v akom pracovnom oblečení a vybavení hodláte na rezanie prikročiť. Je váš odev bezpečný?
Pri rezaní motorovou pílou je základom pevná pracovná obuv, dlhé nohavice, pracovné rukavice a v prípade dlhodobejšej práce tiež ochrana sluchu. Pre nebezpečnejšie práce sa pre vás musí stať samozrejmosťou prilba, respektíve ochranný štít.
Pre osvieženie počas náročnej práce používajte výhradne nealkoholické nápoje a pamätajte na to, že píla môže nielen poriadne porezať, ale vplyvom zvýšenej teploty tiež nepríjemne popáliť odhalenú kožu.
Každá píla je vybavená brzdou reťaze, ktorá je umiestnená v blízkosti rukoväte pre ľavú ruku - v prípade spätného nárazu (takzvaného kopnutie), dôjde k jej aktivácii a zastavení reťaze.
Pre dvojtaktné motory sa využíva zmesi klasického benzínového paliva a špeciálnej olejovej prímesi, najčastejšie v pomere 50: 1, vždy sa ale riaďte presnými pokynmi v manuáli výrobcu vášho modelu.
Okrem danej nádržky nájdete na tele píly tiež nádrž pre olej, ktorý slúži na mazanie reťaze na vodiacej lište. V závislosti na použitom type píly môže byť k dispozícii aj štelovanie dávkovanie tohto oleja, vždy by malo platiť, že k vyčerpaniu palivovej nádrže nesmie dôjsť skôr ako k vyprázdneniu olejovej.
Ako nedusit pílu.
Pílu už teraz máte pripravenú, pracovné oblečenie vhodne zvolené a môžete pristúpiť k prvému štartovanie. Podľa typu vami použitého modelu si prejdite rady výrobcu, avšak jednu poznámku majte vždy na pamäti.
Štartovanie píly "vo vzduchu", teda držaním rukoväte ľavou rukou a trhnutím pravou rukou za štartovaciu šnúru vo vzduchu sa nielen viac narobíte, ale tiež môžete narušiť štartovacie zariadenie.
Preto by hlavne začiatočníci mali využiť menej efektného, ale o to efektívnejšieho položenie píly na zem, uchopenie rukoväte ľavou rukou, prišliapnutí časti pri plyne pravou nohou a až v tejto stabilizovanej polohe trhnutím štartovacou šnúrou vykonať prvé štartovanie.
Akonáhle je píla uvedená do prevádzky, skontrolujte si funkčnosť mazanie reťaze. Umiestnite špičku lišty nad vhodný povrch (napríklad papierový kartón) a na plný plyn pretočte reťaz. Ak je mazanie v poriadku, mala by vám na papierovej podložke zostať klasická olejová linka z postupne uvoľňovaného oleja. Túto kontrolu urobte priebežne tiež počas rezania, vyhnete sa tak zbytočnému zničeniu lišty.
Niektoré píly, ktoré k vám zavítajú priamo z výrobnej linky, nemusia byť správne nastavené, čo poznáte najčastejšie na beh bez použitia plynu - píla pri nízkych otáčkach buď sama úplne vypne, prípadne sa akoby "dusí". Upravenie ponechajte na odborníkovi, ktorý otáčky prispôsobí (možnosť úpravy môže byť chránená plombou len na autorizovaný servis).
Čistenie a brúsenie základom úspechu a dlhej životnosti reťazových píl.
Ako každý iný stroj, vyžaduje tiež motorová píla priebežnú údržbu. Najčastejšie bude potrebné prebrúsiť reťaz. Jednoduché naostrenie zvládnete sami pomocou okrúhleho pilníka zodpovedajúceho priemeru. Pri väčšom opotrebení (napríklad pri hrubšom zaobchádzaní a nechcenom rezania do hliny, obrubníka či iných betónových predmetov) je vhodné zveriť brúsenie servisu.
Za pár Euro je u nich reťaz naostrená pod správnym uhlom a prípadnou úpravou obmedzovacích zubov. Často však môže dôjsť k väčšiemu obrúseniu, tým aj zníženie životnosti použitej reťaze, preto pre štandardné prebrúsenie použite náročnejšie, ale o to jemnejšie prebrúsenie okrúhlym pilníkom.
Stav reťaze pri rezaní spoznáte podľa veľkosti pilín, ktoré pri práci odlietavajú (nemali by byť príliš malé a jemné), rovnako tak pocitovo čo do náročnosti pri súboji s práve spracovávaným polenom. V ideálnom prípade sa píla musí do dreva zahryzávať tak, že jej vôbec nepomáhate, skôr kladiete jemný odpor jej pohybu smerom vpred, teda proti smeru rezania.
Aby ste predišli nevyrovnanému opotrebenie lišty, je vhodné ju občas otočiť podľa pozdĺžnej osi, napríklad pri výmene reťaze. Zároveň si tiež pri intenzívnej práci skontrolujte jej zanesenia a upchatiu drážky pre rozvod oleja drobnými čiastočkami.
Občas lištu stačí vyčistiť prefúknutím alebo uvoľnením drážky a mazacieho otvoru drobným predmetom, inokedy svoju úlohu spoľahlivo splní až stlačený vzduch a razantnejšie prefúknutie. Pamätajte tiež na čistenie priestoru pod krytom reťazové, prachového filtra a v krajnom prípade aj výmenu sviečky pri problematickom štartovaní.